Srednja Bistrica 49b
9232 Črenšovci
Vstop v vrtec je za otroka in starše pomemben dogodek. Ob vstopu v vrtec se otrok sreča s številnimi novimi vtisi in doživetji, za mnoge je prvič, da so za dalj časa ločeni od staršev. Prilagoditi se mora novemu ritmu življenja, novim zahtevam, skupini vrstnikov, s katerimi si
deli igrače in pozornost odraslih. Vse to prinaša v otrokovo življenje velike spremembe, kako
pa se bo nanje odzval, pa je odvisno od stopnje njegovega razvoja, njegovega značaja,
njegovih izkušenj in od našega ravnanja. Pripravili smo vam nekaj priporočil, kako lahko pomagate otroku in sebi, da bo za vas in vašega otroka obdobje uvajanja v vrtec potekalo čim lažje.
· Pred prihodom otroka v vrtec si vzemite čas in si oglejte vrtec skupaj z otrokom.
· Priporočamo vam, da se z vzgojiteljico pogovorite o vašem otroku, njegovih posebnostih in navadah, razpoloženju, zdravju, hrani, ki jo ima rad, s čim se najraje igra, kaj ga razveseljuje in kaj potolaži, ko je žalosten. Pogovorite se o poteku uvajanja otroka v vrtec in o vaši vlogi pri tem, o morebitnih dilemah in skrbeh.
· Pomembno je, da otrok postopno spoznava novo okolje ob prisotnosti nekoga, ki mu zaupa, zato naj bo uvajanje postopno, če je le mogoče ob vaši aktivni prisotnosti v skupini. Priporočamo vam, da si v ta namen prihranite nekaj dopusta.
· Z vzgojiteljico se dogovorite, kdaj in za koliko časa bo otrok prvič ostal sam v vrtcu; ne pustite otroka že prvi dan cel dan samega.
· Če boste prve dni skupaj z otrokom v skupini, se igrajte in pogovarjajte tudi z drugimi otroki in osebjem. Na ta način se bo tudi vaš otrok začel zanimati za novo okolje, vrstnike in vzgojiteljice.
· Ob odhodu se na kratko poslovite, saj se večina otrok ob dolgem slovesu težje loči od staršev. Starejšemu otroku lahko razložite, da gresta v službo; ne izmišljajte si neresničnih razlogov za vaš odhod – otrok bo začutil, da niste iskreni.
· Otrok naj v vrtec prinese priljubljeno igračo (medvedka, pleničko …), s katero se bo lahko tolažil.
· Držite obljubo in pridite po otroka takrat, ko ste se z njim dogovorili. S stalnim ritmom prihoda in odhoda iz vrtca boste pri otroku gradili občutek varnosti in zaupanja.
· Ob vašem prihodu po otroka v vrtec mu omogočite, da se odzove in sprosti napetost (npr. z jokom …). Ne bodite žalostni, če vas bo zavrnil – počakajte trenutek in prišel bo k vam.
· Uvajanja ne prekinjajte po nepotrebnem – v vrtec naj otrok prihaja redno kljub začetnim težavam. Vsaka daljša odsotnost pomeni za otroka ponovno uvajanje.
· V času uvajanja ne vnašajte dodatnih sprememb v otrokovo življenje, ne jemljite mu dude, stekleničke, plenic …; za to bo dovolj časa tudi kasneje, ko se bo otrok v vrtcu dobro počutil.
· Otrok bo nekaj časa občutljivejši, potreboval bo več vaše pozornosti, potrpežljivosti in nežnosti. Ne silite vanj z vprašanji, če se ne želi pogovarjati o tem, kako je bilo v vrtcu.
· Otroci se ob vstopu v vrtec odzovejo različno. Nekateri se hitro prilagodijo novemu okolju in neznanim ljudem, drugi imajo običajne prilagoditvene težave: ob ločitvi jokajo, se držijo staršev, so občutljivejši, nemirni in utrujeni, težje zaspijo, slabše jedo, lahko celo odklanjajo starše, zbolijo, pojavi se lahko vedenje, ki ga je otrok v svojem razvoju že prerasel (močenje postelje, sesanje prsta …). Vsak otrok pokaže stisko na svoj način; vsi ti pojavi pa so pri večini otrok le prehodni in navadno hitro minejo.
· Otrok naj vidi, da se sproščeno in naklonjeno pogovarjate z vzgojiteljico. S tem mu pomagate, da se bo bolje počutil in ji zaupal.
Če ima otrok težave pri prilagajanju ali vam odhod otroka v vrtec povzroča skrbi, se pogovorite z vzgojiteljico, vodjo vrtca ali svetovalno delavko. Pomembno je, da se boste tudi vi dobro počutili, ko boste svojega otroka zaupali novim ljudem. Na ta način si boste pridobili zaupanje v vrtec in naše delo, ki se bo preneslo tudi na vašega otroka. Začetne težave ob postopnem uvajanju kmalu minejo in za večino otrok kmalu pride dan, ko boste prehitro prišli ponj v vrtec, ker bi se še rad igral. Postopnost uvajanja otroka je odvisna tudi od starosti otroka.
KAJ DOŽIVLJA OTROK OB VKLJUČITVI V VRTEC IN KAKO TO KAŽE
Odhod v vrtec je za otroka pomemben in čustveno zahteven dogodek. Otrok je prvič za daljši čas ločen od svojih staršev. Pride v novo okolje, med neznane osebe. Prilagoditi se mora novemu ritmu življenja. Navaditi se mora na sovrstnike, s katerimi si deli igrače in pozornost odraslih oseb. Vse to v njem zbuja strah in negotovost. Otrok do tretjega leta ni sposoben dojeti, da njegova mamica obstaja tudi v času, ko je on ne vidi – njegove mamice zanj ni več, zato izgubi občutek varnosti. Z besedami mu ne moremo razložiti, da bo prišla po njega kasneje, ker tega še ni sposoben dojeti. Otrok bo to dojel z vsakodnevnim ponavljajočim se dogajanjem. Potrebuje čas, potrpežljivost staršev in podporo osebja v vrtcu. Starejši predšolski otrok (po tretjem letu) pa je sposoben dojeti, da njegova mamica obstaja tudi takrat, ko je on ne vidi, zato mu to dejstvo lajša odhod v vrtec.
Ob ločitvi od staršev in prilagajanju na novo okolje bo otrok porabil veliko energije. Na ločitev od staršev se bo vsak otrok odzval nekoliko drugače. Nekateri se bodo hitro prilagodili, drugi pa bodo imeli normalne prilagoditvene težave: ob ločitvi bodo jokali, se držali staršev, bodo občutljivi, nemirni, utrujeni, težje bodo zaspali, slabše bodo jedli, jokali bodo ob snidenju s starši. Proti koncu drugega tedna se bodo čustvene stiske ublažile, obenem pa bo naraslo število obolelih otrok. Včasih se bodo težave pojavile z zakasnitvijo, zlasti pri otrocih, ki jih novo okolje sprva zelo zanima. Tudi doma se bo otrok vedel drugače. Lahko bo bolj razdražljiv in občutljiv, jokav. Pojavijo se lahko težave s hranjenjem ali s spanjem. Otrok bo zahteval vso pozornost staršev, ne bo jim dovolil, da se umaknejo iz njegovega zornega kota. Ne bojte se, da ga boste razvadili, ampakga napolnite z energijo tako, da ste mu na razpolago, se z njim ukvarjate, mu nudite varnost. Ko se bo navezal na strokovni delavki vrtca, bodo te težave minile.
Postopno podaljševanje bivanja ali skupni prihod v skupino
Otrok bo najlaže prenesel odsotnost svojih staršev, če bodo te odsotnosti sprva kratkotrajne. Najbolje je, če otrok ob uvajanju ostane v vrtcu tisti del dneva, ko so njegove potrebe zadovoljene (naspan, sit, previt). Običajno je to med osmo in deveto uro. Prvi dan ga pustite v vrtcu pol ure do eno uro, nato pa ta čas postopno podaljšujte. Prve dni ga ne pustite spati v vrtcu. Če je otrok zelo občutljiv in starši izrazijo vzgojiteljici željo, da bi ostali skupaj z otrokom v skupini, jim običajno to ugodimo. Starši se o tej obliki uvajanja dogovorijo z vzgojiteljico. Izkušnje strokovnih delavk o tej obliki uvajanja so različne (otroku olajša, otroku je še težje …). Strokovne delavke staršem svetujejo, kako naj v skupini ravnajo, če se odločijo
za prihajanje v skupino skupaj z otrokom.
Priporočljivo ravnanje staršev v uvajalnem obdobju
Starši pogosto oddajajo otroka v vrtec s pretiranim strahom. Otrok to čuti. Pomaga mu, če vidi in čuti, da se roditelj in vzgojitelj dobro razumeta. Pogovarjajte se s strokovnimi delavkami vrtca o navadah svojega otroka in o vsem kar vas skrbi. Pomembno je, da si pridobite zaupanje v osebo, ki bo Vašega otroka čuvala, vzgajala in izobraževala. Slovo na vratih naj bo kratko. Z mislijo, da bo za otroka dobro poskrbljeno, predajte otroka
vzgojiteljici (če je pa treba, se zjokajte za vogalom). S partnerjem se dogovorita, kdo bo lažje uvajal otroka v vrtec. Otrok naj prinese s seboj v vrtec svojo »ninico« – to je njegova tolažilna stvar. V tem obdobju ne uvajajte v otrokovo življenje še dodatnih sprememb; ne jemljite mu dude, stekleničke, plenic. Za te stvari bo čas kasneje. Dobro je, če uvajanje otroka v vrtec ne prekinjate. Otrok si bo prej pridobil občutek varnosti, če se bodo dogodki odvijali v stalnem ritmu. Stalen ritem prihodov in odhodov daje otroku občutek varnosti in zaupanja.
Otroku ne obljubljajte, česar ne boste mogli izpolniti (prišel bom takoj). Ob prihodu po otroka v vrtec mu dajte možnost, da sprosti napetost (npr. joka, zavrne starše …). Počakajte trenutek in prišel bo k vam. Starejšim predšolskim otrokom pred sprejemom ne predstavljajte vrtca in dogajanja v njem samo v najlepši luči, ker je lahko otrok nato razočaran. Ko se bo otrok privadil na novo okolje, ko se bo navezal na svojo vzgojiteljico in pomočnico vzgojiteljice, bo rad hodil v vrtec in se bo v njem dobro počutil.